Chcesz, aby dziecko polubiło czytanie? Spróbuj tych książek.

Chcesz, aby dziecko polubiło czytanie? Spróbuj tych książek.

Lektury szkolne zniechęcają uczniów do czytania. Ale jest wiele ciekawych książek i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjrzyjmy się piątce autorów i ich książkom, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dzieci.

W ciągu ostatniego roku ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki. Krajowy Instytut Mediów podaje, że 56% badanych nie sięgnęło po żadną lekturę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ewolucja czytelnictwa w Polsce
Czy to tylko sprawa nowych technologii, że statystyczny Polak mało czyta?

Można zadać pytanie: Co zrobić, żeby dziecko wolało książkę od telefonu?

Odpowiedź jest jedna: Pokazać, że sami czytamy i książki są naprawdę ciekawe.

A więc najlepiej zacząć od wspólnego czytania. Wprowadzić dziecko w niesamowity świat książek. Nasz przykład jest bezcenny, aby wzbudzić pasję i nawyk w młodych ludziach.

Pan Poeta

Pan Michał - tata i bajkopisarz. Na spotkaniach autorskich opowiada historie razem z bohaterem-pacynką. Ich opowieści wzbudzają niezwykłe zainteresowanie wśród młodych odbiorców.

Pan Poeta
Pan Poeta

Ptasia seria

Seria sześciu książeczek z morałem. Okładka i tytuł zdradzają bohatera historii. A w środku znajdziemy barwne ilustracje i dużo dobrego humoru.

Bajki edukacyjne Pana Poety zostały wyróżnione na Złotej Liście Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” w 2021 roku.

Książeczki dla dzieci powyżej 3 lat. Dostępne w sklepie Pana Poety.

Źródło materiałów: www.panpoeta.pl

Łukasz Wierzbicki

Autor książek podróżniczych i historycznych. Miłośnik bliskich i dalekich podróży. W swoich książkach przedstawia niesamowite historie, które przydarzyły się naprawdę.

Łukasz Wierzbicki
Łukasz Wierzbicki

Wokół świata na wariata

Dwójka przyjaciół Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz wyruszyła 11 września 1926 roku w podróż dookoła świata. Ich ekwipunkiem była kartka z mapą świata (wyrwana z atlasu), bochenek chleba, słoik ogórków i kilogram jabłek. Udało im się okrążyć świat i wrócić z wyprawy z małpką przebraną w garnitur.

Ta historia bardzo mnie zaciekawiła. Osobiście lubię każdą podróż dobrze zaplanować i zabrać ze sobą solidny ekwipunek. Wyprawa na wariata wydaje się czymś niesamowitym w dzisiejszych czasach, kiedy w telefonach mamy dokładne mapy z informacjami o wielu ciekawych miejscach. Nie ma tu miejsca na spontaniczność i niezaplanowane przygody.

Przypomina mi się historia jednego taty, który w ostatnie wakacje wypożyczył rowery i wybrał się z córką na wycieczkę po okolicach Jeziora Czorsztyńskiego. Po oddaniu rowerów okazało się, że spóźnili się na autobus, którym mieli dojechać do Huby. Telefon się rozładował. Dziewczynka była przerażona, gdyż zazwyczaj wszędzie jeździła samochodem. Ale tata nie spanikował i postanowił podjechać na stopa. Niestety pierwsze kilka samochodów się nie zatrzymało. Robiło się coraz później i oboje zaczynali tracić nadzieję.

Na szczęście znalazł się życzliwy kierowca, który podwiózł dwójkę wędrowców do celu podróży. Nieoczekiwana przygoda pokazała ojcu i dziecku, że takie wspólne przeżycia pozostają na długo w pamięci.

Książka dla czytelników w wieku 7-106 lat.

Dziadek i niedźwiadek

Niedźwiedź Wojtek był przyjacielem żołnierzy z Armii Andersa. Wędrował z nimi przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Sprawiał wiele zamieszania, ale był również źródłem wielu radości. Pomagał żołnierzom nosić skrzynie z amunicją.

Trudno uwierzyć? Oczywiście takie historie wydają się czystą fantazją, ale okazuje się, że miały miejsce naprawdę.

Książka dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana

Historia niezwykłej wyprawy, która rozpoczęła się w 1241 roku. Dwóch franciszkanów porzuciło spokojne życie i ruszyło w pełną niebezpieczeństw podróż do dalekiego kraju Mongołów. Przeżyli wspaniałą przygodę, poznali przyjaciół, zobaczyli kawał świata i dokonali czegoś wyjątkowego – nawiązali kontakt z ludźmi innej rasy, mówiącymi innym językiem, wyznającymi inną religię.

Książka dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Źródło materiałów: www.lukaszwierzbicki.pl

Yvette Żółtowska-Darska

Zainspirowana pasją syna do piłki nożnej i "bajkami na dobranoc", które mu opowiadała, napisała serię książek dla dzieci o ich piłkarskich idolach.

Yvette Żółtowska-Darska
Yvette Żółtowska-Darska

Książki z serii Wydarzyło się naprawdę: "RONALDINHO. Czarodziej piłki nożnej", "VAN DIJK. Holenderska skała", "MBAPPE. Nowy książę futbolu" są napisane prostym językiem i bardzo przyjemnie się je czyta.

Pokazują historie chłopców, którzy pragnęli rozwijać swój talent. Własnym zaangażowaniem w treningi i przy wsparciu najbliższych udało się im osiągnąć sukces. Teraz mają wielu fanów, ale kiedyś byli zwykłymi chłopcami.

Świetne pozycje nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Źródło materiałów: www.yvettezoltowska.com

Grażyna Bąkiewicz

Historyczka, nauczycielka i pisarka. Pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi również warsztaty pisania bajek.

Grażyna Bąkiewicz
Grażyna Bąkiewicz

Cykl "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Książki przeznaczone są dla czytelników w wieku 10-14 lat.

Bogato ilustrowana seria składa się z następujących książek:
- Mieszko, ty wikingu!
- Kazimierzu, skąd ta forsa?
- Jadwiga kontra Jagiełło
- Zygmuncie, i kto tu rządzi?
- Stasiu, co ty robisz?
- Mamy niepodległość!
- Ta potworna wojna
- Ta śmieszna i straszna PRL
- Skąd te krzywe usta, Bolesławie?
- Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Ale historia… Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Grupka nastolatków przenosi się w czasy Bolesława Chrobrego. Chcą dowiedzieć się, jak zdobył koronę. Zadanie okazuje się jednak skomplikowane. Uczniowie przy okazji dowiadują się, dlaczego lepiej nie myć się zbyt często albo jak zaimponować cesarzowi. W tej części przeczytacie również o tym, jak wyglądały średniowieczne pralki, co to jest erem i jak sny papieża mogą zmieniać historię.

Ale historia… Mamy niepodległość!

Tym razem uczniowie przenoszą się do Polski z dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Chcą sprawdzić, czy Polacy zawdzięczają wolność sobie samym, czy sytuacji międzynarodowej. Ale to nie wszystko. Dzieciaki chcą odnaleźć monety, na które przetopione zostały korony i berła polskich królów. Mają plan, aby odtworzyć z nich te korony.

Ale historia… Ta potworna wojna

Grupka nastolatków przenosi się w czasy drugiej wojny światowej. Mają sprawdzić, jak udało się pokonać Hitlera i zakończyć tę potworną wojnę. Przy okazji pomogą uratować przed kradzieżą "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki i nauczą się śpiewać zakazane piosenki. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej. Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
W tej części dowiecie się między innymi, jak wyglądało życie podczas okupacji i dlaczego Japończycy pomogli pokrzyżować szyki Hitlerowi.

Źródło materiałów: www.nk.com.pl

Joanna Papuzińska

Poetka, autorka wielu bajek i wierszy dla dzieci. Niektóre z nich cieszą się kultową wręcz popularnością ("Nasza mama czarodziejka", "Rokiś" czy "Czarna jama"). Współpracuje z wieloma czasopismami dla dzieci. Była inicjatorem powstania i redaktorem naczelnym miesięcznika „Guliwer”.

Asiunia

Wojna jest strasznym przeżyciem. Szczególnie dla dzieci, które tracą swój dom i najbliższych. Dla małej Asiuni wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Pewnej nocy zniknęła mama i cały dom. Musiała iść spać do cudzego domu, gdzie wszystko było obce. Zamiast mamy była obca pani. Obce łóżko, obce meble. Nawet mleko trzeba było pić z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, ale dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Wzruszająca historia dziecka, która pokazuje, że cały nasz poukładany świat może zostać zniszczony. Może zabraknąć rodziców i tego wszystkiego co mamy na co dzień. Ta opowieść pozwoli poważnie porozmawiać z dziećmi o wojnie, nie wykraczając poza bezpieczne obrazy i emocje.

Źródło materiałów: www.lubimyczytac.pl

Radość, ciekawość czy smutek to przeżycia, które towarzyszą każdemu z nas. Historie opowiedziane w książkach są źródłem wielu emocji. Doświadczenia, które dzieci przeżyją podczas czytania, pomogą im chętniej sięgnąć po kolejną książkę.


  • Sięgaj po ciekawe książki.
  • Zachęcaj do czytania własnym przykładem.
  • Pomagaj w wyrobieniu nawyku czytania.
  • Wzbudzaj pasję, a nie zniechęcenie.

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie i otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Może Cię również zainteresować:

Chcesz zapamiętać? Zacznij zadawać pytania.
Czy ciekawość to pierwszy stopień do piekła? Czy może sposób na przygotowanie się do sprawdzianu? Richard Feynman, sławny fizyk i laureat nagrody Nobla uważał, że ciekawość można wykorzystać w celu efektywnego przyswajania informacji. Zadawanie pytań pobudza zainteresowanie mózgu. Ułatwia tworzenie…
Jak łatwo nauczyć się wiersza na pamięć? Sprawdzone metody.
Nauka wiersza to mało przyjemne zajęcie. Mózg nudzi się, gdy czyta i powtarza to samo wiele razy. Jak możemy uatrakcyjnić zapamiętywanie wiersza?

Napisz koniecznie w komentarzu

Jakie są Wasze ulubione książki? Co sprawia, że książki ciekawie się czyta? A może masz jakieś pytania dotyczące czytania książek?