Liczydło Soroban - praktyczny przewodnik nauki liczenia

Liczydło Soroban - praktyczny przewodnik nauki liczenia

W dzisiejszych czasach liczydło uważane jest przeżytek. Ale okazuje się, że dzięki nauce liczenia na sorobanie świetnie rozwijamy pamięć i koncentrację. W kolejnych lekcjach kursu prezentujemy budowę sorobana oraz praktyczne przykłady działań.

Lekcja#1 Jak nauczyć się liczyć na sorobanie w kilka minut?
Liczydło może kojarzyć się z minioną epoką. Ale dzięki wykorzystaniu liczydła soroban, rozwiniemy umiejętność liczenia w pamięci i koncentracji.
Lekcja#2 - Jaka jest wartość górnego koralika na liczydle soroban?
Poprzednim razem dowiedzieliśmy się w jaki sposób dodawać i odejmować liczby na sorobanie. Używaliśmy do tego tylko dolnych koralików. Jeżeli chcesz to sobie przypomnieć, zapraszam do artykułu “Jak nauczyć się liczyć na sorobanie w kilka minut?” Dzisiaj zaczniemy używać również górnego koralika. Pr…
Lekcja#3 - Jak wyglądają liczby 6 i 7 na liczydle soroban?
Na liczydle soroban wystarczy jeden górny i jeden dolny koralik, aby przedstawić liczbę 6. Natomiast liczba 7 to jeden górny i dwa dolne koraliki
Lekcja#4 - Liczby 8 i 9. Wykorzystujemy wszystkie koraliki
Liczba 8 na liczydle soroban to górny koralik i 3 dolne. Liczba 9 to wszystkie koraliki zsunięte do środka na pierwszym pręcie. Zobacz przykłady.
Lekcja #5 - Mali przyjaciele. Kombinacje liczby 5.
Liczbę 5 możemy uzyskać z dwóch kombinacji liczb. Dodając do siebie parę przyjaciół 1 i 4 oraz 2 i 3, zawsze otrzymujemy liczbę 5.
Lekcja #6 - Dodawanie 1 do 4 na liczydle soroban. Przykłady
Kiedy na liczydle soroban wykonujemy dodawanie 1, a w dolnej części nie mamy dostępnego żadnego koralika. To musimy dodać 5, a następnie odjąć 4.

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie i otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Może Cię również zainteresować:

Chcesz, aby dziecko polubiło czytanie? Spróbuj tych książek.
Lektury szkolne zniechęcają uczniów do czytania. Ale jest wiele ciekawych książek i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjrzyjmy się piątce autorów i ich książkom, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dzieci.
Jak łatwo nauczyć się wiersza na pamięć? Sprawdzone metody.
Nauka wiersza to mało przyjemne zajęcie. Mózg nudzi się, gdy czyta i powtarza to samo wiele razy. Jak możemy uatrakcyjnić zapamiętywanie wiersza?
Czy nasze słowa mogą zniechęcić do nauki i wywołać kłótnie?
Łatwo wywołać awanturę, zamiast zmotywować dziecko. Wyrażenie swoich uczuć i potrzeb pomoże nam w komunikacji. Dobry nastrój to lepsze efekty.

Napisz koniecznie w komentarzu

Czy spotkałeś się już z liczydłem soroban? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki swoich dzieci?