Książki, które pomogą zrozumieć i oswoić nasze uczucia

Wszyscy czasem odczuwamy złość, zazdrość, radość, strach, smutek oraz wstyd. Uczucia są ważnym elementem naszego życia. Niestety, nie zawsze wiemy jak z nimi postępować.
Przyjrzyjmy się książkom, których lektura pomoże nam zrozumieć i oswoić emocje.
Uczuciometr Inspektora Krokodyla
Susanna Isern jest autorką świetnej pomocy do poznania uczuć. Słynny detektyw z Leśnogrodu wyjaśnia emocje na przykładzie spraw, które sam rozwiązał. Pokazuje w jaki sposób je rozpoznać i określić ich poziom intensywności.
Wszystkie uczucia są nam potrzebne. Nie zawsze możemy być radośni. Odczuwanie strachu może nas uratować w niebezpiecznych sytuacjach, a smutek zachęci do poproszenia o pomoc.
Złość jest naturalną reakcją. Powinniśmy ją kontrolować. Jeśli przekroczymy granicę, możemy kogoś zranić lub wyrządzić jakąś krzywdę.
- Policz do dziesięciu, zanim zaczniesz coś robić.
- Powtarzaj sobie: "Spokojnie, nie ma się co tak denerwować."
- Postaraj się zrozumieć, dlaczego ktoś się tak zachował.
Jeśli czujemy radość, to powinniśmy ją wykorzystać w pełni i cieszyć się nią jak najdłużej. Można sobie powtarzać: "Czuję się wspaniale!", "Jest cudownie!". Warto zapamiętać takie chwile i wracać do nich, kiedy czujemy się źle.
Sekretnym wynalazkiem Inspektora Krokodyla jest uczuciometr. Pozwala on rozpoznać jakiego uczucia doświadczamy i zmierzyć jego intensywność. Gotowe narzędzie znajdziemy na końcu książki.
Warto sięgnąć po Uczuciometr Inspektora Krokodyla, aby sprawnie rozpoznać: złość, smutek, radość, strach, zaskoczenie, wstyd, wstręt, zawiść i miłość. Mierzenie uczuć przyda nam się, żeby lepiej je opisać. A wtedy też nie damy się tak łatwo ponieść emocjom.
Wojciech Kołyszko i Jovanka Tomaszewska przygotowali równie godną polecenia serię bajek pomagającą zrozumieć i oswoić emocje. Opowieści uczą rozpoznawania i właściwego okazywania uczuć. Książeczki adresowane są do dzieci w wieku 5-9 lat i ich rodziców.
Nie daj złości sobą rządzić!
Opowiada o tym, co się dzieje, gdy nie potrafimy zapanować nad złością. Historia pokazuje również, co tracimy, jeśli nie dopuszczamy do głosu złości. Wspólnie przyjrzymy się jak właściwie obchodzić się z tym uczuciem.
Poznaj mądrość kryjącą się w zazdrości
To opowieść o tym co się dzieje, gdy zazdrość zaczyna przysłaniać wszystko i wszystkich. Z bajki dowiemy się również o korzyściach, jakie możemy odnieść, kiedy zrozumiemy, co mówi nam to uczucie. Jeśli zazdrość stanie się naszym sojusznikiem, może nam pomóc spełnić marzenia.
Pozwól prowadzić się radości
Radość jest ważnym uczuciem. W bajce dowiemy się co nam grozi, gdy zaczynamy ją lekceważyć. Warto więc czerpać radość z każdej nadarzającej się okazji.
Nie bój się swojego strachu
Opowiada o niebezpieczeństwach płynących z ignorowania własnego strachu. Dowiemy się również, co się dzieje, kiedy nie potrafimy zapanować nad tym uczuciem. Boimy się tego co nieznane, więc możemy małymi krokami oswoić swój lęk.
Bez smutku nie ma prawdziwej radości
Nie lubimy smutku i często usiłujemy uniknąć go za wszelką cenę. Jednak jak pokazuje historia, może to przynieść fatalne konsekwencje. Dzięki Instrukcji obsługi smutku dowiemy się, jak postępować z tym uczuciem, aby nie zawładnęło naszym życiem.
Czy wiesz po co nam wstyd?
Wstyd potrafi nas sparaliżować. Ma niszczącą siłę, która pojawia się, gdy wstydzimy się nadmiernie. Ale może również przynieść korzyści, gdy zaczniemy zauważać to uczucie.
Garść radości, szczypta złości
Książeczka zawiera ćwiczenia rysunkowe. Kolejne rozdziały mówią o uczuciach. Dzieci dowiedzą się dzięki historiom, że wszystkie emocje trzeba szanować i nie należy się ich bać.
Grzeczna niegrzeczność
Czyli sposób na nadymki-nadwrażliwce podejmuje dwa ważne tematy: grzeczności i asertywności. Bohaterką bajki jest Fiszka, dziewczynka mieszkająca w fantastycznym świecie Filajków. Opowiadanie jest połączone z ćwiczeniami, które pomogą wykorzystać zdobytą wiedzę we własnym życiu.
Uczucia mówią o naszych potrzebach. Często wystarczy nazwać to co czujemy, aby opanować emocje. Życie staje się prostsze, gdy emocje staną się naszymi sprzymierzeńcami.
- Dziel się z najbliższymi swoimi przeżyciami
- Zwracaj uwagę na intensywność uczuć
- Uczyń z emocji swojego sojusznika
Subskrybuj newsletter
Może Cię również zainteresować:


Napisz koniecznie w komentarzu
Czy chętnie mówisz o emocjach? Jakie są Twoje sposoby na wyrażanie uczuć? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki swoich dzieci?
Comments ()