Jak zwiększyć szybkość czytania? 5 rzeczy, które nam pomogą

Jak zwiększyć szybkość czytania? 5 rzeczy, które nam pomogą

Bywa, że nie doceniamy drobnych rzeczy. Ale kilka niewielkich zmian może dać w sumie lepszy efekt. Dbając o odpowiednie warunki, wpływamy również na prędkość czytania i poziom zrozumienia.

1. Przyjazne otoczenie

Powinniśmy dobrze czuć się w miejscu, gdzie czytamy. Czytanie nie może być kojarzone z ciężką pracą i karą. Dzięki przyjemnemu miejscu chętniej siądziemy do czytania.

Jednak nie możemy przesadzić z wygodami, gdyż leżenie w łóżku z książką może się niestety skończyć drzemką. Dlatego warto wybrać pozycję siedzącą na krześle, które nie jest ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Konieczne jest zapewnienie plecom oparcia na całej długości.

Ważne, aby nie schylać głowy. Tekst powinien znajdować się w odległości przynajmniej 50 cm od oczu. Jeżeli siedzimy przy biurku lub stole, warto podłożyć coś pod książkę, aby leżała pod pewnym kątem.

Jeśli będę czytał książkę pod ostrym kątem to będę mógł ogarnąć więcej znaków wzrokiem naraz i tym samym zwiększę produktywność czyta... hrrr...

Światło dzienne jest najlepsze do czytania. Tam gdzie jest to możliwe wykorzystujmy je, czytając blisko okna. Źródło oświetlenia powinno znajdować się za ramieniem ręki, którą nie piszemy. Pozwoli to uniknąć cienia i oślepiania blaskiem światła. Szkodliwe jest również zbyt intensywne oświetlenie książki. Powinniśmy unikać siedzenia w ciemnym pokoju, jedynie przy zapalonej lampce.

2. Unikanie rozproszeń

Warto zadbać, aby nic nas nie odrywało od czytania i niepotrzebnie rozpraszało. Lepiej wyłączyć telewizor i wyciszyć telefon. Jeśli zarezerwujemy czas wyłącznie na czytanie, będziemy mogli w pełni przenieść się do świata książki.

Nieważne, czy jesteś żywą osobą, czy posągiem, zawsze znajdzie się kot, który chce ci przeszkadzać w czytaniu.

3. Odpowiedni czas

Wybór odpowiedniej pory na czytanie również ma wpływ na prędkość i poziom zrozumienia. Jeśli lubimy rano pospać, to słabym pomysłem jest poranne wstawanie i sięganie po książkę. W takim przypadku lepiej usiąść do lektury popołudniu lub wieczorem.

Do czytania powinniśmy wybrać odpowiednią dla siebie porę. Najlepiej spróbować czytać o różnych godzinach i wybrać tą najodpowiedniejszą. Jeśli jesteśmy zbyt zmęczeni, będzie nam trudno skoncentrować się na książce.

4. Wzbudzenie zainteresowanie

Przejrzenie kolejnego rozdziału pozwala wywołać ciekawość. Nasz umysł będzie się niecierpliwił, aby poznać szczegóły i dzięki temu wzrośnie zapał do czytania. Wstępne przejrzenie książki pomaga również lepiej zapamiętać szczegóły, gdyż mamy już w głowie wstępny zarys i czytając uzupełniamy go detalami.

Pies czyta książkę
Przejrzenie książki wzbudza ciekawość u każdego, zdjęcie Jamie Street Unsplash

Subskrybuj bezpłatny newsletter i przeczytaj dalszą część artykułu. Pokażę proste narzędzie, którego wykorzystanie bardzo pomaga i znacząco zwiększa prędkość czytania.

Kliknij przycisk Subscribe now, podaj swój adres e-mail i odbierz wiadomość z pełnym dostępem do treści.