5 sposobów na to jak zniechęcić dziecko do czytania książek

5 sposobów na to jak zniechęcić dziecko do czytania książek

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że czytanie książek wpływa pozytywnie na rozwój mózgu. Dzieci szczególnie narażone są na te zmiany. 😁

Czy dzięki tym pięciu prostym sposobom możemy ochronić nasze pociechy przed czytaniem książek?

1. Pod żadnym pozorem samemu nie czytaj książek

Dzieci często biorą przykład ze swoich rodziców w różnych dziedzinach. Córeczki ubierają się tak jak mamusie, a synkowie zachowują się tak jak ich tatusiowie. Dlatego jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko czytało książki, samemu ich również nie czytaj. 😁

Mama i dziecko czytają książki
Dzieci nas nie słuchają, one nas naśladują.

2. Nie zabieraj dziecka do biblioteki ani do księgarni

Jeśli często będziecie wspólnie odwiedzać takie miejsca jak biblioteka i księgarnia, dziecko znajdzie tam w końcu coś ciekawego dla siebie 😁. Widok ludzi zaintrygowanych książkami może sprawić, że nasz szkrab również się zaciekawi i sięgnie po nie. Możesz też zastosować taktykę zmuszania, dzięki czemu wizyty w takich miejscach będą tylko przykrą koniecznością.

Księgarnia Lello w Porto
Księgarnia Lello w Porto - jedno z najpiękniejszych miejsc z książkami

3. Dawaj dziecku do czytania same lektury szkolne 😁

Uczniowie szybko zniechęcają się do czytania dzięki lekturom obowiązkowym. Są one często niedopasowane do wieku. Czytanie fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w 6 klasie szkoły podstawowej może skutecznie odstraszyć od czytania książek.

Stare książki
Lektury szkolne są często niedopasowane do wieku dzieci, zdjęcie Chris Lawton Unsplash

4. Nie pozwól dziecku wybierać sobie książek jakie lubi

Historie ulubionych postaci z bajek, serialu czy filmu potrafią wzbudzić zainteresowanie i skłonić do sięgnięcia po publikację. Jeśli dziecko samo wybierze sobie książkę, to chętniej ją przeczyta. Pod żadnym pozorem nie pozwól dziecku sięgać po książki związane z jego zainteresowaniami. 😁

SpiderMan czytający książkę
SpiderMan też lubi czytać książki, zdjęcie Road Trip with Raj Unsplash

5. Nie dawaj dziecku komiksów ani książek z obrazkami 😁

Osoby z pokolenia Alfa oraz Gen Z charakteryzują się tym, że często są wzrokowcami. Lepiej zapamiętują, rozumieją rzeczy przedstawione za pomocą obrazków i oczywiście chętniej patrzą na takie rzeczy. Dlatego, jeśli chcesz zniechęcić dziecko do czytania, proponuj mu zawsze książki pozbawione ilustracji.

Dziewczyna czytająca komiks
Komiksy i książki z obrazkami wzbudzają dużą ciekawość wzrokowców, zdjęcie Joe Ciciarelli Unsplash
🙅‍♂️
A teraz do dzieła!
Aby informacje faktycznie miały moc, musisz zrobić z nich użytek i je wykorzystać.
😁 Przestrzegajcie powyższych rad i pod żadnym pozorem nie czytajcie książek!

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie i otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Może Cię również zainteresować:

Chcesz, aby dziecko polubiło czytanie? Spróbuj tych książek.
Lektury szkolne zniechęcają uczniów do czytania. Ale jest wiele ciekawych książek i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjrzyjmy się piątce autorów i ich książkom, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dzieci.
Książki, które pomogą zrozumieć i oswoić nasze uczucia
Uczucia są ważnym elementem naszego życia. Nie zawsze wiemy jak z nimi postępować. Przyjrzyjmy się książkom, które pomogą zrozumieć nasze emocje.

Napisz koniecznie w komentarzu

Jakie są Twoje sposoby na zniechęcanie dziecka do czytania książek? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki swoich dzieci?