Czas wolny i nuda. Najlepsze sposoby na kreatywność dziecka.

Czas wolny i nuda. Najlepsze sposoby na kreatywność dziecka.

Kreatywność stała się jedną z bardziej pożądanych cech. Każdy chciałby mieć głowę pełną oryginalnych pomysłów. A niestety dzisiejszy świat częściej niszczy niż rozwija pomysłowość.

Zajęcia z tańca, język angielski i nauka pływania. Grafiki naszych dzieci wypełnione są po brzegi dodatkowymi zajęciami. Nie chcemy, żeby się nudziły. Chcemy, żeby rozwijały swoje pasje i talenty. Ale często dzieci są przeładowane. A kiedy znajdzie się wolny czas, wypełnia go telefon i komputer.

Gdy w końcu masz wolny czas, ale nie wiesz jak go wykorzystać, więc tak sobie siedzisz i go marnujesz.

Silna mentalność produktywności sprawia, że nie potrafimy odpoczywać. Czas wolny uważamy za stratę czasu. Pędzimy w wiecznym niedoczasie.

🧐
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, w których dowodzą, że już kilka minut odpoczynku podnosi koncentrację i pomaga w nauce.

Prawda jest, więc odmienna. Odpoczynek sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni. Nasz organizm potrzebuje regeneracji, żeby sprawnie działać. Dlatego powinniśmy traktować czas wolny jak ładowanie baterii, a nie stratę czasu.

Oczywiście nie każdy lubi leżeć plackiem na plaży. Dla niektórych relaksem jest spacer po lesie, gra na gitarze, majsterkowanie czy wypad ze znajomymi na pizzę. Róbmy w wolnym czasie, to co sprawia nam przyjemność.

Oderwanie się od zajęć umysłowych sprawia, że mózg przechodzi w tryb myślenia rozproszonego. Zajmując się prostymi czynnościami, nasz umysł "w tle" zajmuje się rozwiązywaniem problemu nad którym wcześniej pracowaliśmy.

Często wysilałem umysł nad jakimś problemem i dopiero podczas spaceru udawało mi się wpaść na rozwiązanie. Podobnie Archimedes podczas kąpieli w wannie zrozumiał działanie siły wyporu. A Isaac Newton odkrył grawitację, patrząc na spadające z drzewa jabłko.

Dieta informacyjna

Podobnie każdy z nas potrzebuje czasu wolnego, aby mózg mógł się ponudzić. Mówimy o potrzebie diety informacyjnej. Natłok informacji sprawia, że jesteśmy przytłoczeni i zmęczeni. Nasz umysł jest zbyt obciążony przetwarzaniem ciągle napływających bodźców. Potrzebujemy odcięcia. Pustka sprawi, że w głowie będą mogły pojawić się nowe pomysły.

Ujęła mnie wypowiedź jednej z uczennic szkoły średniej: "Jestem świadoma, że główną przyczyną mojego problemu jest telefon i wszelkie social media, które nieustannie mnie rozpraszają. Niedawno zepsuł się mój telefon i jestem zmuszona korzystać z dużo starszego telefonu, na którym nie mogę mieć wielu aplikacji. Wcześniej potrafiłam korzystać z TikToka nawet 4h dziennie, a ogółem z telefonu 9h. Jednak teraz ten czas się znacznie skrócił i poświęcam ten czas na naukę, która łatwiej mi przychodzi oraz na moje zainteresowania."

Wydaje się nam, że mało korzystamy z telefonu i komputera. Dopiero spojrzenie na statystyki aplikacji odkrywa bolesną prawdę. Warto zaplanować czas na robienie tego, co daje prawdziwą przyjemność i odpoczynek.

Działanie bez oczekiwanego rezultatu

Małe dzieci po prostu bawią się. Nie mają oczekiwań co do rezultatu zabawy. Kiedy dołącza do nich dorosły, próbuje od razu nadać zabawie konkretny cel: zbudowanie wieży, nauka piosenki czy zwiedzenie miejsca historycznego.

A co jeśli weźmiemy instrument i zaczniemy na nim po prostu grać?

Dojdziemy wtedy do niesamowitych efektów. A przede wszystkim rozwiniemy kreatywność.

Wspólnie z synem majsterkujemy w stolarni. Pewnego razu Antek ciął piłą grubą gałąź na mniejsze kawałki. Tak mu się spodobało to zajęcie, że zaczął rzeźbić jeden kawałek drewna. Teraz ta rzeźba zdobi moją półkę i pokazuje, że wyobraźni nie można ograniczać. Musimy próbować, eksperymentować i testować. Tylko dzięki wytrwałości możemy dokonać czegoś niesamowitego.

Grogu na rzeźbie wykonanej przez mojego syna
Rzeźba Antka jest piękną podstawką dla Grogu na mojej półce.
💡
Czy wiesz, że przyciemnione światło zwiększa kreatywność?
Jasne światło sprawia, że czujemy się jakby pod obserwacją. Jesteśmy wtedy mniej skłonni do podejmowania ryzyka i twórczego myślenia. Boimy się krytyki.

Uwagi, a krytyka

To co nas ogranicza to lęk przed oceną i wyśmianiem. Krytyka niszczy kreatywność. Jeśli nieustannie poprawiamy i zwracamy uwagę, to odbieramy chęć do dalszego działania.

Często lubimy skomentować czyjeś dzieło. Ale jeśli ma to być drobna uwaga w stylu "Przesuń to o dwa milimetry" - to lepiej jej nie wypowiadać, tylko pochwalić pracę. Dzięki temu wysiłek zostanie doceniony, a twórca zyska zapał do pracy.

Zbieranie uwag jest istotnym elementem twórczości kreatywnej. Komentarz powinien tyczyć się wytworu pracy, ale nie twórcy. Autor nie może odbierać uwag jako ataku na swoją osobę. Spostrzeżenia innej osoby powinny być traktowane jako możliwość udoskonalenia pracy.

Każde dzieło w początkowej fazie wygląda niezgrabnie. Zachwycamy się filmami wytwórni Pixar. Ale nasza reakcja byłaby zupełnie inna, gdybyśmy obejrzeli ich wstępne wersje. Tak samo nie możemy krytykować naszych dzieci, kiedy coś tworzą. Możemy jedynie powiedzieć co jest fajne, a co wymaga nieco dopracowania.

Bardzo łatwo zniszczyć inwencję twórczą. Zadaniem rodziców jest wspieranie swoich pociech. A więc dbajmy o ich czas wolny i rozwój kreatywności!


  • Czas wolny jest ładowaniem akumulatorów do późniejszego działania.
  • Ruch i kontakt z przyrodą rozwija kreatywność.
  • Dieta informacyjna pomaga uwolnić się od natłoku informacji.
  • Robienie czegoś bez konkretnego celu świetnie rozwija innowacyjność.
  • Lęk przed krytyką hamuje działanie wyobraźni.
👨‍👩‍👧‍👦
A teraz do dzieła!
Aby informacje faktycznie miały moc, musisz zrobić z nich użytek i je wykorzystać.
Spędź wolny czas z dzieckiem, robiąc coś bez nastawienia na efekty. Pamiętaj, że lęk przed krytyką ogranicza kreatywność. Staraj się unikać niepotrzebnych uwag.

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie i otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Może Cię również zainteresować:

Jak zwiększyć szybkość czytania? 5 rzeczy, które nam pomogą
Zwiększenie szybkości czytania możemy uzyskać dzięki drobnym rzeczom. Otoczenie, prawidłowa pozycja, oświetlenie oraz wykorzystanie wskaźnika.
Czy nasze słowa mogą zniechęcić do nauki i wywołać kłótnie?
Łatwo wywołać awanturę, zamiast zmotywować dziecko. Wyrażenie swoich uczuć i potrzeb pomoże nam w komunikacji. Dobry nastrój to lepsze efekty.

Napisz koniecznie w komentarzu

Jakie są Twoje sposoby na spędzanie wolnego czasu? A może masz jakieś pytania dotyczące rozwoju swoich dzieci?