Chcesz zapamiętać? Zacznij zadawać pytania.

Chcesz zapamiętać? Zacznij zadawać pytania.

Czy ciekawość to pierwszy stopień do piekła? Czy może sposób na przygotowanie się do sprawdzianu?

Richard Feynman, sławny fizyk i laureat nagrody Nobla uważał, że ciekawość można wykorzystać w celu efektywnego przyswajania informacji. Zadawanie pytań pobudza zainteresowanie mózgu. Ułatwia tworzenie powiązań pomiędzy zapamiętanymi wiadomościami.

Jak zacząć?

Zapisujemy na kartce zagadnienie, którego się uczymy. Potem wypisujemy wszystko co na ten temat wiemy (daty, wzory, definicje). Ważne jest, aby napisać to własnymi słowami.

Dlaczego? Po co? Jak to możliwe?

Następnie przechodzimy do najważniejszego, czyli zadawania pytań. Staramy się zagłębić w temat. Bawimy się w małe dziecko, które jest bardzo ciekawskie - ciągle pyta: Dlaczego? Po co? Skąd? Jak to się stało? Jak to możliwe?

ciekawska dziewczynka
Photo by Jeremiah Lawrence / Unsplash

Dlaczego ludzie zaczęli zakładać osady?
Jak to możliwe, że ryby mogą oddychać pod wodą?
Skąd się bierze deszcz?

Na zadane pytania odpowiadamy prostym językiem. Jeśli czegoś nie wiemy, zapisujemy to z boku i później szukamy wyjaśnienia. Czasem nie uda się znaleźć odpowiedzi, ale sam fakt poszukiwania sprawi, że lepiej przyswoimy wiedzę.

Ludzie polując musieli co pewien czas zmieniać miejsce pobytu. Kiedy nauczyli się uprawiać zboże i hodować zwierzęta, zaczęli zakładać osady i już nie musieli stale wędrować za pożywieniem. Niektóre osady rozrastały się i stały się miastami...

Szczegółowo, ale nie zbyt drobiazgowo

Nie można przesadzić i poruszyć zbyt wielu wątków. Zbyt duża ilość detali odciąga od tego co jest istotne do zapamiętania. Poziom szczegółów trzeba dostosować do poziomu wymagań i być skupionym na informacji, którą mamy zachować w pamięci.

SAMI wymyślamy kontekst

Do odpowiedzi możemy zdobyć nowe wiadomości albo szukać uzasadnienia na podstawie tego co wiemy. Ale najważniejsze jest to, abyśmy sami zbudowali wypowiedź. Dzięki temu mózg skuteczniej zakoduje informacje.

Opowiadanie

Staramy się ułożyć opowieść do danego materiału. Historia musi być również prosta, tak jak same pytania. Stworzone opowiadanie jest zdecydowanie łatwiejsze do zapamiętania niż suchy tekst do wyuczenia się na pamięć.

"Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze."‌‌
Albert Einstein

Dodatkowo możemy opowiedzieć tę historię innej osobie, żeby lepiej zapamiętać.

Ale pewnie zajmuje to dużo czasu?

Czas nauki jest podobny do metody wielokrotnego czytania. Choć wymagane jest zaangażowania, nauka staje się ciekawsza. Wiedza, która jest odpowiedzią na nasze pytania zostaje z nami na znacznie dłużej.

👨‍👦
Najlepiej sprawdź tę metodę wspólnie z dzieckiem. A więc do dzieła!
  • Pytaj o sens zapamiętywanych informacji. Zaczynaj od "Dlaczego...?"
  • Odpowiadaj na pytania. Najprościej jak to możliwe. Najlepiej własnymi słowami.
  • Lepiej zapamiętasz to co ma sens i jest zrozumiałe.
  • Używaj wcześniej zdobytej wiedzy do budowy nowego skojarzenia.
  • Nie poruszaj zbyt wielu wątków. Trzymaj się głównych tematów, które są do nauczenia.
  • Zadawanie pytań sprawi, że nauka będzie przyjemniejsza i wcale nie zajmie więcej czasu.‌

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie i otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Może Cię również zainteresować:

7 sprawdzonych sposobów na łatwiejsze zapamiętywanie
Często zmagamy się ze zbyt obszernym materiałem do nauki w szkole. Zapamiętywanie informacji można sobie ułatwić. Czy korzystasz z tych sposobów?
Chcesz, aby dziecko polubiło czytanie? Spróbuj tych książek.
Lektury szkolne zniechęcają uczniów do czytania. Ale jest wiele ciekawych książek i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjrzyjmy się piątce autorów i ich książkom, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dzieci.

Napisz koniecznie w komentarzu

Jakie są Twoje sposoby na lepsze zapamiętywanie? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki swoich dzieci?