Cześć!

Cześć!

NAZYWAM SIĘ PAWEŁ BIENIAWSKI I TWORZĘ ELEMELONA DLA CIEBIE

Jestem tatą Franka i Antka. Chciałbym, żeby moje dzieci rozwijały swoje pasje, a w przyszłości miały dobrą pracę. Takie są marzenia rodziców.

Jak każdy spotykam się z problemami z koncentracją i zbyt obszernym materiałem do zapamiętania. Oczywiście można zwalić całą winę na szkołę, nauczycieli i system edukacji. Można szukać jedynie wymówek.

Ale można też pokazać dzieciom drogę w jaki sposób łatwiej przyswajać wiedzę. Powszechnie używane metody wielokrotnego czytania i powtarzania są mało skuteczne. A nauka wcale nie musi być udręką.

Często dzieciom nikt nie pokazał w jaki sposób się uczyć. Wykorzystanie metod efektywnej nauki pozwala osiągnąć lepsze wyniki i mieć więcej czasu dla siebie. Kształcenie może być przyjemnością.

Szybkie liczenie

Sprawne liczenie w pamięci przydaje się nie tylko na lekcjach matematyki, ale i w życiu codziennym.

- W CV napisał Pan, że potrafi szybko liczyć. Ile to jest 17 razy 19?

- 36

- To nawet nie było blisko…

- Ale szybko. 😊

Liczydło może kojarzyć się z minioną epoką. A w Japonii nauka liczenia na liczydle soroban jest obowiązkowa dla uczniów od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Gdy usłyszałem o sorobanie, zaciekawiłem się czy rzeczywiście może pomóc nauczyć się szybko liczyć?

Liczydło soroban
Liczydło Soroban, źródło: Wikipedia

Trenując z liczydłem dochodzi się do takiej wprawy, że można przejść do rachunków na liczydle w wyobraźni. Jest to sposób na wykonywanie działań na dużych liczbach w pamięci. Sprawne liczenie jest podstawą do polubienia matematyki.

Wspólnie poznamy budowę i zasady wykorzystania liczydła soroban. Przygotowuję również aplikację, która ułatwi dzieciom wykonywanie ćwiczeń na coraz wyższych poziomach. Używając liczydła poprawimy pamięć i koncentrację.

Szybkie czytanie

Kocham czytać książki. Można się z nich wiele dowiedzieć. Jednak wiele osób uważa, że jest to czasochłonne i nudne zajęcie.

A może jest tak dlatego, że nie rozwijamy umiejętności czytania? Kiedy uczeń umie rozpoznawać słowa i czyta po cichu, uważa się naukę czytania za zakończoną. A to tak naprawdę stanowi dopiero pierwszy etap. Czytanie jest jak bieganie, można zwiększyć jego szybkość dzięki odpowiednim i systematycznym ćwiczeniom.

Trening opiera się na tym, aby przede wszystkim nie gubić się w tekście. Wyeliminować cofanie i powolne przechodzenie od linijki do linijki. Możliwe jest to dzięki używaniu wskaźnika, który nadaje rytm i nie pozwala zgubić się w tekście.

Poszerzenie pola widzenia sprawia, że jednym spojrzeniem obejmujemy większą liczbę słów. Dzięki temu zmniejszamy liczbę zatrzymań podczas czytania. A co za tym idzie robimy to szybciej.

Przekonamy się, że szybkie czytanie to nie mit, tylko trening oczu i mózgu. Wspólnie z dziećmi sprawdzimy ćwiczenia zwiększające tempo czytania. Popracujemy także nad zrozumieniem i zapamiętywaniem, aby kiedy zajdzie potrzeba móc wykorzystać przeczytane informacje.

Aplikacje wspomagające naukę

Dzieci chętniej sięgają po telefon i tablet niż po książkę. Dlatego też tutaj chciałbym zrobić użytek z technologii do ćwiczeń. Tak, aby wspomóc proces nauki.

Jako pierwsza powstanie pomoc do nauki liczenia na sorobanie. Każdą lekcję będzie rozpoczynał materiał teoretyczny. Aplikacja będzie wyświetlać zadania, które dziecko obliczy na swoim fizycznym liczydle. Program sprawdzi wpisany wynik i podsumuje postępy w nauce.

Oprócz rad i wskazówek na temat poprawy szybkości czytania udostępnię również aplikację do ćwiczeń. Systematyczny trening pomoże poszerzyć pole widzenia i zwiększyć tempo czytania. Dzięki testowi każdy będzie mógł sprawdzić swoją obecną prędkość i postępy.

Zamknięta społeczność

Elemelon jest miejscem, gdzie chciałbym podzielić się wiedzą. Wymienić doświadczeniami z innymi rodzicami dla których przyszłość pociech jest ważna i pragną pomóc swoim dzieciom. W ramach społeczności chcemy opowiedzieć o sposobach, które sprawdzają się w pokonywaniu trudności.

Nie ma tu miejsca na pouczanie i krytykę, ale na dzielenie się rozwiązaniami. Choć każdy rodzic i każde dziecko jest inne, to czerpanie inspiracji od innych przynosi korzyści każdemu. Formuła zamkniętej społeczności zapewni nam bezpieczeństwo wypowiedzi i więcej otwartości.


Zapisz się na nasz newsletter

💡
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko efektywnie się uczyło zapisz się koniecznie do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach.

Jakie są Twoje sposoby na pomoc dziecku w nauce? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki swoich dzieci? Napisz do nas na adres kontakt@elemelon.pl